Curved MPR

Curved MPR'da dental kavis üzerinde seçtiğiniz noktalar yardımıyla arka dik olarak kesitler oluşturabilirsiniz.

  

                             XYZ View                                                                           Curved MPR   

  1. Z - Axial, Yatay Kesit: Yeşil dik çizgi X kesitinin, mavi yatay çizgi ise Y kesitinin yerlerini değiştirir.
  2. Y - Koronal kesit (Sağ - Sol Yönde): Bu kesit üzerindeki yeşil dik çizgi X kesitinin, kırmızı yatay çizgi ise Z kesitinin yerlerinde değişiklik yapar.
  3. 3 Boyutlu Hacimsel
  4. Görüntü X - Sagital Kesit (Ön - Arka Yönde): Mavi dik çizgi Y kesitini, kırmızı yatay çizgi ise Z kesitini yeniden konumlandırır.
  5. Z Kesit: Curved MPR sayfasındaki Z kesit üzerinde arkın ortasından geçen bir hat çizerseniz kesit almış olursunuz.
  6. Alınan Kesitler
  7. Panoramik Görüntü: Z. kesit üzerinde yaptığımız Curved alma işlemi sonucu oluşan panoramik görüntüdür.

Curved MPR (CMPR) Modunda Kesit Alınması

İlk olarak XYZ modunda kesit görüntüleri döndürülerek hedef bölge saptanır. Menüde Curved MPR View  tıklanarak CMPR moduna geçilir. Bu moda sadece Z kesit görüntüsü aktarılır. Ya da ikonu tıklayarak CurvedMPR sayfasına geçilir. Mouseun göstergesi aksiyal kesitin görüntüsü üzerinde artı işaretine dönüşür. Sonra dental ark boyunca arkın ortasından geçen bir hat çizilir. Hedeflenen bölgeyi kapsayan bir eğri elde ettiğinizde işleme son vermek için mouseun sol tuşu çift tıklanır. Bu işlemin sonunda panoramik görüntü ve kesit görüntüleri elde edilir.

Bu kesitler üzerinde ölçüm yapmak için öncelikle  ikonunu tıklamak gerekir. Daha sonra ölçeceğiniz bölgede başlangıç noktasını tıklayıp bitiş noktasına kadar hattı uzatıp bu noktada mouse çift tıklanır. Ölçüm sonucu ekranda görünecektir. Aynı kesit görüntüsü üzerinde birden fazla ölçüm yapılabilir.

simgesi ile yapılan ölçüm silinebilir.